Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Boris Tadić i greška u sistemu

Komentari (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 16 januar 2009 00:10
Vojko i Savle
Sada je barem jasno za koju se frakciju DS-a opredelio autor ovog teksta.

Ovakvi tekstovi mogu da budu veoma zanimljivi samo ako u njima pročitamo naredne korake antitadićevskog dela DS-a.

Samo što nisam siguran da je to jasno i samom Predsedniku?!
Preporuke:
0
0
2 petak, 16 januar 2009 00:15
Politikolog?
"njegova uloga treba da bude ceremonijalna (recimo, on može da se bira u Skupštini) ili da bude osnažena tako što će predsednik imati ustavna ovlašćenja da vodi politiku, ali i da bude politički odgovoran."

Kakvi su ovo politikološko-pravni hokus-pokusi? Da li je moguće da dr Pavlović ne oseća nikakvu obavezu prema dignitetu političke nauke? Nije mi jasno: da li dr Pavlović svesno žrtvuje pravila struke ili dr Pavloviću uopšte nije jasno da krši elementarna pravila igre u nauci?
Preporuke:
0
0
3 petak, 16 januar 2009 02:47
Vladimir 78
Izbori ili ne?
Po mom mišljenju, svakako treba ići na izbore, pre svega jer su se okolnosti toliko promenile da vlada nema mandat, a ni potrebnu stabilnost, da bi rešavala probleme oko nadolazeće ekonomske krize,probleme nastala oko primene opšteg kolektivnog ugovora (a to je bila jedna od ključnih stvari koja je obezbedila, kakvu takvu većinu sadašnjoj vladajućoj većini) i probleme sa gasom.

Takođe, u AP Vojvodini, vladajuća DS je izašla iz okvira predizbornog programa, donoseći Statut AP Vojvodine. Lično, nikada ne bih glasao za DS da su izneli u kampanji ideju o promeni statuta AP Vojvodine.

Uzimajući u obzir da ova vlada, ima veći kapacitet za njeno uslovljanje i ucenjivanje (bilo kvorumom, bilo povlačenjem amandmana) nego za stabilan rad, nedvosmisleni je zaključak da su izbori jedini način da se građani pitaju (i da daju odgovor) koga žele da vodi Srbiju i rešava nagomilane probleme.
Preporuke:
0
0
4 petak, 16 januar 2009 03:35
na strani jačeg
Koliko se sećam, kada se Pavlović prvi put pojavio na sceni (čini mi se da je to bilo posle 5. oktobra) bio je na pozicijama V. Koštunice. u međuvremenu, došlo je do sukoba između Koštunice i Đinđića i, kada je postalo jasno da Đinđić ima mnogo jače adute (Zapad, finansije, policiju), Pavlović je iznenada postao oštar kritičar Koštuničine politike. Sada je na dnevnom redu sukob unutar DS-a i bilo bi sasvim logično da zaključimo da dobro obavešteni Pavlović ponovo bira stranu koja raspolaže jačim adutima.
Preporuke:
0
0
5 petak, 16 januar 2009 03:40
početak hajke na Tadića?
Ne verujem da je autor ovog teksta slučajno izabrao ovaj trenutak da bi otkrio svoje animozitete prema predsedniku Tadiću. 'Ajd' da se kladimo da će se u najkraćem roku pojaviti još par analitičara sa sličnim tezama?
Preporuke:
0
0
6 petak, 16 januar 2009 11:15
uzgred
Dušan Pavlović je politički sledbenik Čede Jovanovića i bori se za svoje ideje.
Preporuke:
0
0
7 petak, 16 januar 2009 12:45
Ton_majstor
"Nacionalistička retorika" ministra spoljnjih poslova je najjači utisak 2008. Ta retorika je već donela neke rezultate, za razliku od pređašnjih ministara, koji su ili podmirivali svoje lične potrebe ili po stav Srbije išli u strane zemlje.

Snažni pojedinci su uvek bolje rešenje od gomile mlakonja. Iako ovo zvuči kao potpuno "feudalni" stav, pogledajte predsednike većine stranih zemalja, koji su čak i veći autokrate od onoga što g. Pavlović pokušava da pripiše g. Tadiću. Sarkozi, Buš, pa i Medvedev su oličenje te politike, a daleko od toga da su jedini, i u Evropi, a i kod naših komšija. Smetalo vam ili ne, čvrsta ruka vodi čvrstu politiku, a mekušce niko ne ceni, ponajpre njihovi mentori.

Ako g. Cvetković svesno dopušta da mu se g. Tadić meša u kadriranje osoblja, onda za to postoji jak razlog, u koji ne bih da ulazim.

Na kraju, predviđati odnose snaga na sledećim izborima, a u svetlu raspada radikala ili notornog "interesnog inata" G17+, je već degutantno, jer se dosada pokazalo da se rezultat izbora zna TEK u ponoć krajem izbornog dana.

Pozdrav!
Preporuke:
0
0
8 petak, 16 januar 2009 13:17
Nikola
Pavlović je definitivno u pravu...
DS bi pored priče o smanjenju poslanika trebao da razmišlja i o ukidanju mesta premijera, ministra energetike, spoljnih poslova, policije, direktora Srbijagasa... jer Tadić obavlja i njihove poslove...
Ali Pavlović je do sada toliko puta sebe iskompromitovao, naročito pre i posle poslednjih izbora da mi je apsolutno jasna rezervisanost u komentarima na ovaj tekst...
Preporuke:
0
0
9 petak, 16 januar 2009 13:58
Nenad
U ovom tekstu sam pročitao i dosta rečenica koje mi više liče da su izašle iz pera Američkog ili britanskog ambasadora, a autor članka mu tu dođe kao golub pismonoša. Ovaj tekst takođe razumem i kao poruku Tadiću od strane gospode iz ul Kneza Miloša, da pređe na stanu đavola -koji uvek nudi više. Kako znam naš predsednik nosu rusko ime a ne Američko. To dovoljno govori, na kojoj je strani.
Preporuke:
0
0
10 petak, 16 januar 2009 15:52
Marko Djedovic
Boris Tadic je greska srpskog naroda zato pozurimo da ispravimo gresku!!!PODRZIMO SRBIJU
Preporuke:
0
0
11 petak, 16 januar 2009 19:27
LDP?
Ako je tačno to što tvrdi jedan od komentatora - naime, da je Pavlović na poziciji LDP-a - onda to samo može da znači dve stvari: ili je LDP izgubio kompas pa priželjkuje nove izbore (na kojima ne bi prošao cenzus), ili računa sa stvaranjem haosa u kome bi neke interesene grupe, klanovi i karteli uz pomoć delova represivnog aparata, nelegalnim putem preuzeli vlast.

Postoji još jedno rešenje: ne vidim zbog čega bismo isključili mogućnost da je g. Pavlović istovremeno na poziciji LDP-a i jednog dela DS-a. Kao što smo mogli da vidimo u nedavnom sukobu oko vojske - jedna frakcija DS-a ni u čemu se ne razlikuje od LDP-a. Pa kad se ljudi tako lepo slažu, red je i da sarađuju. Možda je Pavlovićev tekst najbolji dokaz takve saradnje?
Preporuke:
0
0
12 petak, 16 januar 2009 23:03
marko
G. Pavlovic je jedan od plejade analiticara koji su u periodu mart-jul 2008. svakodnevno i svemedijski navijali za DS i "proevropsku vladu". Najupadljivi deo teksta je zahtev da se rascisti pitanje ovlascenja predsednika, u kome posredno navodi da Tadic svojim ponasanjem krsi odredbe Ustava, sto je dosta ozbiljna i neocekivana primedba za nekog ko je do juce bio verni navijac DS. Nakon klasicnih pijacnih cenkanja "ko-bi-mogao da-udje-u-vladu-umesto-G17", Pavlovic kaze tacnu stvar - DS vise nece moci da racuna na isti broj biraca. Dosta je i dobra procena da sadasnja politicka scena, tj. nekoherentnost opozicije, dovodi do rastakanja koherentnosti vlasti jer nema napada koji bi im zbili redove. Ono sto g. Pavlovic previdja je da ce sledeci izbori biti izjasnjavanje ZA i PROTIV ove apsolutne vlasti, tj. da narod nece primarno glasati za opoziciju jer je voli, vec ce glavni motiv biti glasanje protiv ove i ovakve vlade.
Preporuke:
0
0
13 subota, 17 januar 2009 00:30
Prodavac magle
Vi koji mislite da LDP nece preci cenzus na sledecim izborima potcenjujete fanatizam i zaslijepljenost njihovih biraca. Oni koji su galsali za LDP ce to ciniti i u buducnosti pa makar LDP usao u otvorenu koaliciju sa radikalima. Za tako nesto ce uvijek naci opravdanje i jedni druge ubijedivati da to nije kako jeste vec samo tako izgleda usput sve optuzijuci demokreta, i jedne i druge, za povratak u 90-te i koaliciju sa radikalima (bivsi tzv. sigurni glasaci SPS-a su mala djeca za njih). Uzimajuci u obzir dosadasnje "rezultate" (totalnu nesposobnost, nepotizam, oportunizam, umisljenost i pogresne pricijene o svojoj jacini) DS-vlade moja je procjena da ce prilican broj DS-glasaca preci na LDP stranu. Tako da nije bas nimalo nemoguce da LDP samostalno osvoji potreban broj glasova.
Preporuke:
0
0
14 subota, 17 januar 2009 02:25
Goran
Koja "nacionalistička retorika" ministra Jeremića??!!
Preporuke:
0
0
15 subota, 17 januar 2009 18:04
Goran
Čitajući komentare pristalica LDP-a prisetio sam se partizana koji su isto tako zaslepljeni ideologijom jednog hrvata-Tita ratovali protiv svog naroda time što su ubijali nemce u okupiranoj Srbiji a znalo se da za jednog ubijenog nemca se strelja sto srbina.Zato se i dogodio Kragujevac i poznato streljanje đaka.Zar nisu mogli partizani kao cela evropa da ima pokret otpora u Srbiji a ne vojsku.Tu zaslepljenost poseduju članovi LDP-a što je najgore oni se hvale time,nadam se da neće proći cenzus.Mladi moraju da shvate da je u svemu potrebna umerenost .
Preporuke:
0
0
16 subota, 17 januar 2009 20:23
za Gorana
Promašili ste paralelu. LDP je mnogo bliži politici Dimitrija Ljotića. LDP je za saradnju sa okupatorima, a bori se protiv onih koji pružaju otpor okupaciji.

(Uzgred, ako su partizani, kao što Vi kažete, bili "zaslepljeni" politikom jednog Hrvata, šta tek možemo da zaključimo o ljotićevcima, koje je svetlom obasjala politika jednog Nemca?)
Preporuke:
0
0
17 nedelja, 18 januar 2009 19:40
mile
Moram se sloziti sa autorom teksta, Tadic je majske izbore dobio na osnovu zalaganja za ubrzane evrointegracije, a sad vidimo da je od te politike skoro sasvim odustao. Gasni aranzman sa Ruskom federacijom i prodaja NIS-a Gaspromu pokazali su koje su prave pozicije Tadica. Ocigledno je da se Srbija krece ka sistemu koji je blizi Putinovoj Rusiji nego evropskom sistemu odgovorne Vlade.
Kriza koja nam se priblizava ce biti pravi test ne samo za politicku elitu nego uopste za citav drzavni sistem uspostavljen od 2000. i cementiran ustavom od 2006. Ocigledno je da ce biti velikih socijalnih lomova i smanjenje standarda stanovnistva je izvesno u 2009. Novi izbori ne dolaze u obzir, i mislim da nam autor sugerise da su moguce 2, alternativne opcije:
1. Pobeda proevropske struje u nastupajucem unutarstranackom sukobu u DS-u (zapoceo od afere Ponos) i rekonstrukcija Vlade sa Premijerom koji ce imati mnogo jaci autoritet.
2. Poraz proevropske struje u DS-u, pokusaj da se napravi 'koncentraciona' Vlada koja bi bila populisticka i pokretanje sukoba u regionu, pre svega na Kosovu, zarad skretanja paznje javnosti od korupcije i smanjenja zivotnog standarda(recept 90-ih)
Preporuke:
0
0
18 nedelja, 18 januar 2009 20:42
Dragan
Za razumevanje političkog opredeljenja g. Dušana Pavlovića, potrebno je znati njegovu biografiju. Iako je među predstavnicima Druge Srbije u medijima veliki broj onih koji su završili "postdiplomske studije i magistrirali" u Budimpešti na Soroševom šestomesečnom kursu, koji je posle 2000. morao da se nostrifikuje kao odbranjena magistratura u Srbiji, g. Pavlović je na jednom radu o Gidensu, nevelikom i nikako originalnom upravo na tom istom "Univerzitetu" u Budimpešti, odnosno Soroševom kursu i "doktorirao". Tako je g. Pavlović u rekordnom roku proizveden u magistra i doktora u Budimpešti, a potom je otišao u SAD na nekoliko meseci boravka. Vrativši se u Beograd Pavlović ekspresno dobija mesto docenta na Fakultetu političkih nauka, bez ozbiljnijih radova, a naročito ne stručnih knjiga. Paralelno sa tim on non stop ima pristup svim medijima, od Prvog programa RTS, B 92, Studio B, Foks i sl. do kolumni u Vremenu, tekstova u Danasu, Blicu i ostalim medijima. Ukoliko obratite pažnju na sadržinu njegovih istupa bilo bi interesantno porediti sa njima zvanične i nezvanične stavove američke i britanske politike. Otuda stav napred iznetog komentatora o tome da "je g. Pavlović pismonoša američkog i britanskog ambasadora" biva veoma interesantna, i po meni istinita. U svakom slučaju g. Pavlović nema egzistencijalnih problema i velikih obaveza da kao naučni radnik postiže rezultate koji bi mu obezbedili opstanak u tržišnom sistemu srpske nauke. Ta tržišna pravila za njega ionako nisu posebno važna...
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 19 januar 2009 08:54
Ivan Miljojković
"...kada se bude donosio naredni ustav..." - budući da autor u daljem tekstu odbranu teritorijalnog integriteta države svrstava u kategoriju "jalovih mitova", čini mi se da je, po njemu, osnovna "greška u sistemu" preambula postojećeg Ustava koja taj teritorijalni integritet potvrđuje, a ne član 118.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 20 januar 2009 20:19
kritika nije privid
---Za Dragana ---- Kazete da je Dusan Pavlovic ''magistrirao i doktoriraro'' na sorosevskom univerzitetu u Budimpesti.To naravno jeste tacno. Dakle, Dusana Pavlovica mozemo etiketirati da je Sorosevac. Ali sta tu ciniti? Da li je samo on bio to? Ili su skoro svi nasi intelektualci, posebno oni koji su bili medijski eksponirani posle 2000. bili deo te sorosevske mreze? Mislim da je u pitanju ovo drugo.Upravo zbog njihove brojnosti je besmisleno sve ih diskvalifikovati nazivajuci ih sorosevcima.Sta raditi kad im je to jedan od zajednickih imenioca.E sad, sto se tice vaseg dovodjenja u vezu Pavlovicevih stavova i britanske ili americke politike, to je veliko pitanje. A sto ih ne bi na primer doveli u vezu sa nemackom politikom? Mislim da su svi njegovi stavovi, sugestije, analize bile pogresne.Sa druge strane, on je nediskutabilno pametan tip. Tu sad iskrsava veliko pitanje kako se toliko pametnih ljudi kod nas zalagalo za toliko pogresne koncepte reformi? Dakle njihova inteligencija i znanje nisu sporni ali njihovi koncepti i pristupi nasim problemima su bili izuzetno sporni.Nisam siguran da to ima veze samo sa tzv. americkom ili britanskom politikom.
Preporuke:
0
0
21 sreda, 21 januar 2009 23:53
Slobodan
Procitao sam ovaj tekst par dana ranije i ne slazem se sa jednim delom argumentacije, podvlacim ARGUMENTACIJE. Ali, kad sam slucajno dospeo na stranicu komentara na NSPM, video sam gomilu licnih diskvalifikacija i indicija o eventualnim motivima Dusana Pavlovica zasto pise ovaj tekst.

Dajte svoj stav o tome da li predsednik (ko god bio) u ovakvom sistemu treba da se mesa u rad vlade, da li treba da snosi dodatnu politicku odgovornost (u vidu mogucnosti opoziva), da li bi novi izbori odgovarali DS ili ne. A, nemojte da se bavite diskvalifikacijama autora teksta, to ne dotice argumentaciju i tematiku.
Preporuke:
0
0
22 petak, 23 januar 2009 04:15
Sima
Mala digresija...

I autor teksta, a i neki komentatori, podvlače tezu da je Tadić dobio januarske i majske izbore na evrointegracijama. Ne slažem se. Januarski izbori su dobijeni po receptu razvijanja straha koji je Miloševićev režim obilato koristio tokom '90-ih. Razlika između Miloševićevih i Tadićeve pobede je metodološka, dok se prvi koristio sirovim agitpropovskim metodama, drugi je primenio sofisticirani metod medijskog spina. To mu dođe kao razlika između ibkvizitorskog razapinjanja na točak i kineskog mučenja kapljicama vode. I jedan i drugi metod za krajnju posledicu imaju smrt žrtve. Tragično je to što smo sa svim svojim razlikama i animozitetima, jedine žrtve tog "kontinuiteta zlodela popločanih dobrim namerama" svi mi.
Tek kad dovoljno sazrimo da prozremo ovakve jeftine manipulacije, možda će ovakve polemike imati bilo kakvog smisla. Domanović je davno ukazao na pogubnost lošeg izbora vođa, ali naša je tuga u tome što izgleda slabo čitamo bilo šta.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner